TOP 10 atrakcji w Wiśle - zobacz naszą listę!

Wisła jest jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w Polsce. Ze względu na swoje położenie i różnorodność miejscowych atrakcji jest jednym z najciekawszych turystycznie miast południowej Polski. Co takiego sprawia, że warto właśnie tutaj przyjechać na weekend, urlop lub wymarzone wakacje? Oto zestawienie najciekawszych atrakcji tego urokliwego, górskiego miasteczka.

1. Skocznia narciarska im. Adama Małysza

Każdy turysta odwiedzający Wisłę w pierwszej kolejności pragnie zwiedzić to miejsce. Skocznię wzniesiono w latach 2004 – 2008 na fali ogromnych sukcesów Adama Małysza. Od 2013 roku regularnie odbywają się tu zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, a także konkursy rangi Mistrzostw Polski, Pucharu Kontynentalnego czy Letniego Grand Prix.

Obiekt może pomieścić 8000 kibiców, z czego ok 1200 to miejsca siedzące. Rekord skoczni należy do Austriaka Stefana Krafta - 139 m.Skocznię można zwiedzać codziennie w godzinach 10.00 – 16.00. Przy skoczni działa wyciąg krzesełkowy, a w wieży startowej mieści się kawiarnia i punkt widokowy

2. Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza

W galerii można w niej podziwiać wszystkie trofea jakie zdobył Adam Małysz na zawodach różnej rangi, od krajowych po międzynarodowe. Wśród bardzo licznych eksponatów najcenniejsze są medale zdobyte podczas Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City i Vancouver oraz podczas Mistrzostw Świata, a także Kryształowe Kule za triumfy w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W Galerii Sportowe Trofea Adama Małysza znajduje się 1046 eksponatów, a wśród nich m.in 383 puchary, 118 medali i 65 nart, 48 plastronów, 33 stroje oraz 399 innych pamiątek. Jest tam również kolekcja sprzętu narciarskiego, używanego przez tego najbardziej znanego mieszkańca Wisły oraz można kupić gadżety związane z z jego osobą. 

3. Zameczek Prezydenta RP w Wiśle Czarnem

Obiekt powstał w latach 1929 – 1931 jako dar ludu śląskiego dla głowy państwa i stanowił oficjalną rezydencję polskich głów państwa w latach 1933-1952, a następnie od 2002 roku do dziś. Zamek Górny, czyli właściwa rezydencja, pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Pod nieobecność głowy państwa obiekt można zwiedzać. Zamek Dolny służy jako ogólnodostępny obiekt hotelowo-konferencyjny, w którym warto skorzystać z kawiarni i jej tarasu widokowego. Rezydencja Prezydenta RP w Wiśle regularnie gości wiele głów Państw, m. in. prezydentów Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy. Odbywają się tutaj uroczyste spotkania, m.in. śniadania z olimpijczykami. 

4. Rynek, deptak i Aleja Gwiazd Sportu, czyli atrakcje w sercu Wisły

Wiślański rynek to miejsce, w którym odbywa się wiele imprez, ale największe oblężenie przeżywa w okresie Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Są tutaj także organizowane jarmarki, na których można kupić pamiątki, rękodzieła czy lokalne produkty. Główny deptak to idealny trakt spacerowy, na którym znajdują się figury misiów z wiślańskiego Szlaku Niedźwiadka, tablice upamiętniające ważne wydarzenia w historii Wisły, a także wiele kawiarni, restauracji czy punktów handlowych. W pobliżu rynku i głównego deptaka znajduje się Muzeum Beskidzkie, kompleks skoczni narciarskich dla dzieci i młodzieży, kolej linowa na Skolnity oraz park Kopczyńskiego z amfiteatrem. W płycie rynku znajduje się Aleja Gwiazd Sportu, czyli tablice poświęcone znanym sportowcom. Są tu tablice m.in.: Adama Małysza, Piotra Żyły, Apoloniusza Tajnera, Przemysława Salety, Antoniego Piechniczka, Janusza Rokickiego czy Waltera Hofera. W budynku Domu Zdrojowego znajdziecie naturalnej wielkości figurę Adama Małysza, wykonaną z białej czekolady. 

5. Źródła Wisły oraz zapory

Wisła to najdłuższa rzeka w Polsce. Za jej źródła uważa się wykapy Czarnej Wisełki, zlokalizowane na wysokości ok. 1150 m n.p.m., na południowym stoku Baraniej Góry oraz źródło Białej Wisełki wypływające na północno-zachodnim stoku, na wysokości ok. 1100 m n.p.m. Potoki te łączą się ze sobą w zbiorniku Wisła-Czarne, z którego wypływa Wisełka, nosząca nazwę Wisła dopiero po połączeniu z potokiem Malinka. Zbiornik powstał w latach 1968-73, aby chronić miasto i okolicę przed powodziami i przy okazji stworzyć zbiornik wody pitnej. Tama ma tutaj 280 metrów długości oraz 30 metrów wysokości. Po koronie tamy można spacerować podziwiając okoliczne, beskidzkie szczyty. 

6. Dworzec kolejowy w Wiśle

Wiślański dworzec kolejowy jest idealnym miejscem, aby rozpocząć wędrówkę po Wiśle. Dworzec w 2019 roku przeszedł generalny remont i obecenie prezentuje się szykownie i szlachetnie. W jednej części znajduje się restauracja i lokalny browar, więc to pozycja obowiązkowa dla piwoszy i tych, którzy lubią próbować kraftowe lub lokalne alkohole. a w drugiej centrum przesiadkowe oraz informacja turystyczna. 

7. Pałacyk Myśliwski Habsburgów w Wiśle

Pałacyk Myśliwski powstał w lasach Beskidu Śląskiego, na polanie Przysłop, w latach 1897-1898, nieopodal Baraniej Góry, na zlecenie arcyksięcia Fryderyka Habsburga. W roku 1925 Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, otworzyło w nim schronisko Przysłop pod Baranią Górą, które mogło pomieścić 64 osoby i wytyczono szlaki turystyczne na Baranią Górę. Po II wojnie światowej w obliczu rosnącego ruchu turystycznego w Beskidzie Śląskim zdecydowano się na wybudowanie większego schroniska, a Pałacyk zaczął niszczeć. Szczęśliwie, staraniami Towarzystwa Miłośników Wisły, w roku 1985, został on przeniesiony na dzisiejsze miejsce, czyli na ulicę Lipową nieopodal centrum miasta i służy jako miejscowy oddział PTTK.

8. Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego

Muzeum Beskidzie znajduje się wścisłym centrum Wisły, w dawnej karczmie z 1794 roku. Zostało otwarte podczas I Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który miał miejsce w roku 1964. Swoją działalnością obejmuje miejscowości należące do grupy etnograficznej górali śląskich – Istebną, Jaworzynkę, Koniaków, Wisłę i Brenną. Ekspozycja stała prezentuje eksponaty związane z życiem i twórczością górali Beskidu Śląskiego i obejmuje dziedziny takie jak pasterstwo, tkactwo, obróbka drewna, narzędzia rolnicze, ubiór oraz przykłady sztuki ludowej.

9. Muzeum Magicznego Realizmu w Willi Ochorowiczówka

Willa Ochorowiczówka, to pierwszy budynek wykonany z cegieł w Wiśle, a jego budowniczym był Julian Ochorowicz - wybitny naukowiec i wynalazca, człowiek który zdecydowanie wyprzedzał swoje czasy. Willa powstała bez użycia gwoździ i innych metalowych elementów, które mogły by zakłócić właściwości magnetyczne tego miejsca. Ochorowicz stworzył tu swoje laboratorium, w którym przeprowadzał i dokumentował eksperymenty przy udziale medium – Stanisławy Tomczykówny, wprowadzać ją w stan hipnozy. W tych badaniach brali udział naukowcy z Polski i z zagranicy, w tym m. in. Bolesław Prus, Władysław Reymont czy Maria Curie–Skłodowska z mężem Piotrem Curie.

W 2017 roku otwarto tutaj największe w Europie Muzeum Magicznego Realizmu, które to prezentuje prace m. in. Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jarosława Jaśnikowskiego, Marcina Kołpanowicza, czy Jacka Szynkarczuka. Cześć ekspozycji jest również poświęcona Julianowi Ochorowiczowi, którego bez wątpienia należy nazwać człowiekiem renesansu. Kilka miesięcy później w muzeum, otwarto także stałą wystawę ponad 60. oryginalnych prac genialnego, hiszpańskiego surrealisty Salvadora Dali.

10. Park im. Stanisława Kopczyńskiego w Wiśle

Park Kopczyńskiego znajduje się w centrum miasta. W nim zlokalizowany jest amfiteatr im. Stanisława Hadyny, w którym to odbywają się największe wydarzenia kulturalne Wisły, koncerty i występy. W parku znajduje się także Aleja Podań i Legend z drewnianymi rzeźbami, nowoczesny plac zabaw dla dzieci oraz Zabytkowy Park Przygód, z miniaturami charakterystycznych, polskich budowli, które znajdują się wzdłuż rzeki Wisły. Mozaikowe miniaturki zabytków są podświetlane w nocy, opisane i jest ich łącznie 10. Można odnaleźć tutaj: Zamek Prezydenta RP w Wiśle, królewski Wawel w Krakowie, Zamek w Sandomierzu, Zamek w Janowcu, Zamek w Kazimierzu Dolnym, Pałac w Puławach, Zamek Królewski w Warszawie, Katedrę św. Janów w Toruniu, Zamek w Świeciu i słynny gdański Żuraw. W Parku Kopczyńskiego znajduje się też trawiaste boisko sportowe, stoły do ping-ponga, szachownica, ścianki wspinaczkowe oraz skatepark, z rampą, relingami i pumptrack. 

Wisła ma do zaoferowania o wiele więcej. Zobacz wszystkie pozostałe atrakcje w okolicy Wisły 

Jeśli zastanawiasz się, co robić w Wiśle to skorzystaj z naszej małej ściągi => Co robić w Wiśle | Hotel Crystal Mountain (crystal-mountain.pl)

 

event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail
event thumbnail